The Mayor of Loznica, Vidoje Petrovic


                        THE MAYOR OF LOZNICA - VIDOJE PETROVIC

Born on June 28, 1961 in Lesnica. Married, father of three children. Graduated from the Military Academy in Belgrade.

Since August 7, 2008: The Mayor of Loznica.

From June 25, 2008 to October 29, 2008: National deputy in the RS Assembly (member of the Board for Constitutional Affairs and Board for Industry with the Assembly of the Republic of Serbia )

From October 2004 to March 11, 2008:  President of the Loznica municipality (elected at the first direct elections).

Since April 2008: Vice-president of the Board for State Administration and Local Self-Governance  with Standing Conference of Towns and Municipalities.

Since December 2004: Member of the parliamentary delegation of the Republic of Serbia with Mission of the Council of Europe in Strasbourg in Local and Regional Authorities Chamber.

From March 2004 to election for President of the municipality:  Employed with Ministry of Finance - Customs Administration of Serbia in the position Assistant Director

From 1982 to 1998:  Worked with Ministry of Interior Affairs in Loznica, Sabac and Belgrade.


News
22.March 2010.
First donor card in Loznica
Having signed organ donor registration form at the ...

This page is not available in English

This page is not available in English

This page is not available in English

This page is not available in English

This page is not available in English